Okulary przeciwsłoneczne: co należy o nich wiedzieć?

Wszelkie dostępne dane oraz statystyki wyraźnie dowodzą, że Polacy nadal nie mają świadomości, jak ważnym elementem profilaktyki chorób oczu jest stosowanie okularów przeciwsłonecznych. Co więcej, bardzo duża część naszych Rodaków w ogóle nie jest świadoma mechanizmu działania okularów chroniących oczy przed słońcem, stąd bardzo często każde ciemne okulary są uznawana za okulary przeciwsłoneczne. W kontekście tych faktów wydaje się więc, że warto byłoby przyjrzeć się tej kwestii nieco bliżej.

Co warto wiedzieć o okularach przeciwsłonecznych?

  1. Wszelkie dostępne dane oraz statystyki wyraźnie dowodzą, że Polacy nadal nie mają świadomości, jak ważnym elementem profilaktyki chorób oczu jest stosowanie okularów przeciwsłonecznych

    Autor zdjęcia: juliankoh

    Nie każde ciemne okulary są przeciwsłoneczne. Przeciwsłoneczność okularów nie wynika z tego, czy dają one naszym oczom cień, lecz z działania skutecznych filtrów promieniowania UV UVB. Jeżeli dane ciemne okulary nie zostały wyposażone przez producenta w takie filtry, to nie tylko dają one naszym oczom jakiejkolwiek ochrony, ale wręcz im szkodzą poprzez blokowania naturalnego mechanizmu obronnego wzroku, jakim jest zwężanie się źrenic pod wpływem światła.

  2. Okulary przeciwsłoneczne należy kupować tylko w sprawdzonych miejscach (takich jak to np.: https://eyewear24.net/pol_m_Okulary-Przeciwsloneczne-386.html). Niestety, kupowanie okularów przeciwsłonecznych w takich miejscach, jak różnego rodzaju bazary, stragany czy stacje benzynowe, nie należy do najlepszych pomysłów. Nawet jeśli takie okulary będą miały napisane na etykietce, że posiadają odpowiednie filtry zatrzymujące promieniowanie ultrafioletowe, tak naprawdę nie będziemy mogli mieć żadnej pewności, że jest to prawda. Z tego powodu, należy dokonywać zakupów wyłącznie w takich miejscach, jak sprawdzony, renomowany okulary przeciwsłoneczne sklep.
  3. Nosimy je nie tylko zimą. Wbrew pozorom, słońce wcale nie jest najbardziej szkodliwe dla naszych oczu latem, lecz zimą. Wynika to obecności śniegu, od którego odbijają się promienie słoneczne, rażąc nasze oczy pod wieloma kątami.