Co warto wiedzieć o okularach słonecznych?

Powszechnie przyjęło się uważać, że każde ciemne okulary zasługują na miano okularów przeciwsłonecznych. W rzeczywistości jednak sprawy przedstawiają się nieco inaczej. Co wiecej, synonimowanie pojęć ciemne okulary i Ok może stanowić przyczynę poważnego zagrożenia dla zdrowia naszych oczy. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.

Kiedy okulary są przeciwsłoneczne?

Powszechnie przyjęło się uważać, że każde ciemne okulary zasługują na miano okularów przeciwsłonecznych. W rzeczywistości jednak sprawy przedstawiają się nieco inaczej

Autor zdjęcia: nan palmero

Przede wszystkim, należy mieć świadomość, że przeciwsłoneczność okularów, tj. fakt że dają one naszym oczom ochronę przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego, wcale nie wynika stąd, że dają one cień. Aby dane okulary były przeciwsłoneczne, muszą być wyposażone przez producenta w wysokiej jakości filtry promieniowania UV i UVB. W przeciwnym wypadku mamy do czynienia z czymś, co jest po prostu przyciemnianymi szkiełkami, bez żadnych właściwości ochronnych.

To jednak niestety jeszcze nie wszystko. Stosowanie ciemnych okularów bez filtra nie tylko nie daje ochrony naszym oczom, ale wręcz zwiększa ekspozycję na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Jak to możliwe? Ludzkie oko jest wyposażone w różne naturalne mechanizmy ochronne. Jednym z nich jest automatyczne zwężanie się źrenic pod wpływem światła słonecznego. Jeśli jednak zakładamy ciemne okulary, ten mechanizm zostaje niejako oszukany: nasze źrenice nie zwężają się, lecz wprost przeciwnie ulegają rozszerzeniu pod wpływem cienia, przez co absorbują większość liość szkodliwego promieniowania, niż gdybyśmy w ogóle nie mieli na nosie żadnych okularów. Widać więc doskonale, że jeżeli już chcemy nosić ciemne okulary, to powinniśmy decydować się tylko i wyłącznie na wysokiej jakości modele wyposażone przez producentów w skuteczne filtry UV i UVB.